Wybór stylu ogrodu

Planowanie wyglądu wymarzonego ogrodu to zadanie wymagające namysłu i odpowiedzenia sobie na kilka kluczowych pytań. Najważniejsze jest o to, ile czasu i pracy zamierzasz poświęcić na pielęgnację terenu okalającego dom. Im bowiem więcej w ogrodzie roślin, tym większego zaangażowania on wymaga. Najprościej jest to opisać na przykładzie krzewów: mogą one rosnąć swobodnie, wymagając jedynie sezonowego przycinania, albo w określonym , nadanym kształcie, którego trzeba „pilnować”…

Ale to niejedyna kwestia wymagająca rozważenia. Kolejna dotyczy funkcji ogrodu: czy ma on dostarczać kwiaty, świeże owoce i warzywa, czy raczej służyć jako miejsce relaksu? Czy odpoczywać w nim będą głównie stateczni dorośli, którym wystarczy taras z miejscem na grill, czy też będą się w nim bawić dzieci i trzeba przewidzieć dla nich dużo miejsca? A może ogród ma pełnić głównie funkcję estetyczną?

Wybór stylu ogrodu zależy również od stylu budynku, do którego ten ogród przylega, a także od stopnia nasłonecznienia i jakości gleby oraz ukształtowania terenu w sąsiedztwie; na przykład bliskość lasu powoduje, że powietrze jest średnio bardziej wilgotne, ściana lasu lub wysokie mury zmniejszają też zagrożenie silnym wiatrem.

Biorąc pod uwagę wielość zagadnień, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu ogrodu, najlepiej jest powierzyć przygotowanie takiego projektu specjaliście. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować.

Comments are closed.